موزه هنرهای دینی امام علی، نمایش آثار فاخر دینی

موزه هنرهای دینی امام علی دارای مجموعه گرانبها از آثار تجسمی و حجمی با موضوعات دینی و مذهبی است.

موزه هنرهای دینی امام علی، نمایش آثار فاخر دینی

موزه هنرهای دینی امام علی (ع) که در تهران خیابان ولیعصر، روبه‌روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار قرار دارد، در گروه موزه‌های هنری و مجموعه‌های هنر مدرن و معاصر دسته‌بندی می‌شود، دارای آثاری با مضامین مذهبی و دینی است. آثار هنری این موزه شامل نقاشی‌های خیال نگاری، نقاشی معاصر، آثار حجمی، تصویرسازی، عکس و خوشنویسی بوده و همچنین جلدهای لاکی، مرقع خوشنویسی، قلمدان، تابلو فرش و کتاب چاپ سنگی در این مجموعه حفظ و نگهداری می‌شوند.

موزه هنرهای دینی امام علی دارای ۴ طبقه است. . تاسیسات، نمازخانه، مخازن موزه و انبار‌ها در طبقه زیرین همکف قرار گرفته است. کافه گالری و واحد اداری موزه در طبقه همکف قرار دارد، هچنین این طبقه دارای نمایشگاه‌های ادواری بوده که به‌عنوان مثال، اصل پرده کعبه که به ایران هدیه داده شده در این بخش به نمایش در آمده است. در طبقه اول تابلوهای نقاشی معاصر و در طبقه دوم آثار خوشنویسی قرار دارد؛ سالن اجتماعات یا سرسرای نور نیز با ظرفیت حدود ۱۰۰ نفر پذیرای همایش‌های هنری، نشست‌های تخصصی، مراسم افتتاحیه و برنامه‌های مشابه است. ‌

از ویژگی‌های موزه اختصاص ۱۴۰۰ متر فضا به گالری جهت برپایی نمایشگاه‌های هنرمندان و آثار شاخص هنری است. گالری‌های موزه در ۳ طبقه با گنجایش، ظرفیت، و معماری متفاوت برای آثار هنری طراحی شده است. این نوع طراحی فضایی را فراهم می‌آورد تا گالری‌ها هم به‌صورت نمایشگاه‌های یکپارچه و هم به‌صورت مستقل در هر طبقه برای هر کاربرد داشته باشد.

موزه‌ی هنر‌های دینی امام علی (ع) گنجینه‌ای از آثار هنرمندان در عرصه هنرهای تجسمی معاصر، تابلو‌های نقاشی سنتی و مدرن، تابلو‌های گرافیک، نگار‌گری، نقاشی‌خط، خوشنویسی، هنر چاپ و بخش کوچکی از آثار قدمایی را جمع‌آوری کرده است. این آثار ارزنده از استادان پیشکسوت نقاشی قهوه‌خانه‌ای چون حسین قوللر آقاسی، محمد مدیر، عباس بلوکی‌فر، اسماعیل جلایر و حسن اسماعیل‌زاده، در این گنجینه به تناسب زمان به نمایش در آمده‌اند.

کتابخانه تخصصی موزه در فصایی به وسعت ۱۰۰ متر مربع شامل سالن مطالعه، مخزن، بخش مرجع، نشریات ادواری و مرکز اطلاع‌رسانی است که با تاکید بر منابع تخصصی هنر، هنر دینی و وقایع مربوط به زندگی امام علی (ع)، شامل شرح و ترجمه‌های متعددی از نهج‌البلاغه است.

پژوهش و تحقیق در زمینه‌های دینی و برگزاری همایش، میز‌گرد و نشست‌های تخصصی در راستای تحقق اهداف موزه از وظایف واحد پژوهش است؛ که تاکنون علاوه بر انتشار بیش از ۳۰ عنوان کتاب و ساماندهی بیش از ۴۰۰ نشست تخصصی، منبع مهم و مستند و قابل توجهی برای پژوهشگران شده است.

نگهداری آثار هنری، بررسی وضعیت سلامت اثر، ترمیم آثار آسیب دیده و ایجاد شناسنامه حفاظتی و آسیب‌شناسی آثار موزه‌ای از مهم‌ترین مواردی است که در کارگاه مرمت موزه مد نظر قرار گرفته شده است.

با هدف فراهم کردن تسهیلات جانبی برای مخاطبان، همچنین بسترسازی گردهمایی هنرمندان و موزه‌داران، کافه گالری موزه در طبقه همکف راه‌اندازی شده است تا هم مخاطبان دقایقی به استراحت بپردازند و هم نمایشگاه‌های کوچک‌تری متناسب با اهداف موزه در این محیط سازماندهی شود.

 

منبع : کجارو

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.